grube tematy

Plus size czy normal size? Co to właściwie znaczy?

sizes1
napisane przez Joanna Ka

Wielu znajomych pyta mnie, co to właściwie jest ten plus size? Mimo iż na blogach i w tabloidach termin ten oraz jego definicja pojawia się coraz częściej, ludzie nadal mają problem ze zrozumieniem jego znaczenia. Często mylą pojęcia. Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że portale internetowe (w tym plotkarskie) same nie posiadają rzetelnych informacji i po prostu przekazują dalej gdzieś tam zasłyszaną informację. Tak na prawdę to prawidłową definicję plus size znajduję tylko na blogach i stronach poświęconych modzie w większym rozmiarze. Jednakże w Polsce jest ich nie wiele i w związku z tym ta informacja trafia do ograniczonego kręgu ludzi. Popieram i zachęcam blogerki do publikowania postów na temat definicji plus size, róbmy to tak długo, aż pojęcia przestaną być mylone i zaczną być używane poprawnie.

11140122_10203933726653444_3115868338241922231_n

Modelki z agencji Nobody’s Perfect na kongresie Love Woman, pokaz bielizny Panache.

W internecie często możemy spotkać się z oburzeniem typu: „To ma być plus size?! Przecież ona wygląda normalnie!” Dlatego chcę, abyście przyswoili najważniejszą informację w tym wpisie:

Termin plus size występuje tylko w modzie.
 
Od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie: Dlaczego musimy nadawać wszystkiemu definicję?
Poprawnie sformułowane zdanie nie brzmi: Jestem modelką. Poprawnie sformułowane zdanie brzmi: Jestem modelką w rozmiarze zero. Albo: Jestem modelką plus size.
Plus size to tylko termin określający pewien rozmiar ubrania, noszony przez kobiety i w żadnym stopniu nie jest wyznacznikiem zdrowia czy piękna.
sizes1
Size zero – (na zdj. pierwszym Anja Rubik) to rozmiar 34-36 u dorosłej kobiety. Obecnie na światowych wybiegach, okładach magazynów mody i w tabloidach możemy zobaczyć głównie modelki właśnie w tym rozmiarze.
Plus size – (na zdj. drugim Ashley Graham) to rozmiar 38-44 u dorosłej kobiety. Rynek plus size dopiero rozkwita i powoli przebija się na wybiegi i okładki magazynów mody na skalę światową.
XXL – (na zdj. trzecim, w tym Tess Holliday) to rozmiar 46 i wyżej u dorosłej kobiety.
Duże i znane agencje modelek zdają sobie sprawę z tego, że moda się zmienia i nadszedł czas, aby modelki w rozmiarze zero dzieliły wybieg z tymi w większym rozmiarze. W związku z tym, obok modelek w mniejszym rozmiarze, na swoich stronach internetowych tworzą sekcję „curvy division”, gdzie można znaleźć kobiety plus size i xxl.
Ja (rozmiar 48/50) i Adrianna (rozmiar 38/40) wystąpiłyśmy na tym samym wybiegu w pokazie bielizny marki Panache.

Ja (rozmiar 48/50) i Adrianna (rozmiar 38/40) wystąpiłyśmy na tym samym wybiegu w pokazie bielizny marki Panache.

W Polsce działają (o ile dobrze się orientuję) trzy agencje modelek w większym rozmiarze. Jednakże nie będzie to kłamstwem jeśli napiszę, że największą z nich jest Nobody’s Perfect.
W ostatnią niedzielę wystąpiłyśmy na kongresie Love Woman akcji nieMożliwe w pokazie najnowszej kolekcji bielizny marki Panache. Jak tylko zostanie zmontowany reportaż z tego wydarzenia to napiszę własną relację i zamieszczę ją na blogu.
DSC_0594
A teraz już tak zupełnie od siebie. Lubimy nadawać wszystkiemu nazwy i definicje. W świecie mody figuruję jako modelka xxl. Natomiast w moim własnym odczuciu? Figuruję jako modelka w rozmiarze sexy. Jestem kobietą i mam w nosie wszystkie standardy. Patrzę w lustro i widzę kobietę w większym rozmiarze z wieloma niedoskonałościami. Jednakże nie traktuję tych niedoskonałości jako coś negatywnego. Każdy fragment mojego ciała opowiada pewną historię. To jestem ja, właśnie tak wygląda moje ciało.

O autorce

Joanna Ka

Modelka plus size, masażystka pracoholiczka, amatorka pole dancingu, gamerka na odwyku, uzależniona od muzyki, szczurza mama.
Curves to Love, czyli kochaj swoje krągłości! to miejsce w którym zarażam kobiety pozytywną energią oraz za swoim przykładem uczę je akceptacji i pewności siebie. Bo przecież nie ma jednego kanonu piękna i nie to ładne, co ładne, ale to co się komu podoba.

zostaw komentarz

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com